Under onsdagen kom flera larm in om hinder på vägen och träd som fallit över vägbanan i Arvika och Eda.
Det första larmet inkom 09:24 på onsdagsmorgonen, där ett träd föll över väg 61 från Eda glasbruk till Charlottenberg i riktning mot Karlstad och blockerade halva vägen. Det första prognosen var att trädet skulle vara borta 11:00.
Exakt en timme senare, 10:24 kom ytterligare ett larm om ett träd över vägen. Denna gång på väg 648 från Älgå kyrka till Vik i båda riktningarna. Prognostiden där blev 12:00.
Senare på dagen, vid 11:46 kom ytterligare ett larm om väghinder. Här var det också på väg 648.
Klockan 11:51 på eftermiddagen kom nästa larm om ett väghinder på väg 648 från Skasåsbron till Glava i båda riktningarna. Enligt SOS-Alarm innebar detta en stor påverkan. Prognostiden blev 13:00
Klockan 15:16 kom nästa larm om ett träd som låg delvis över vägen på väg 61 från Dalen till Åmotfors i riktning mot Kongsvinger. Prognosen för att trädet skulle vara borta var 16:15.